Plastik sektörünün kalbi İzmir Menemen’de

  Plastik sektörünün kalbi İzmir Menemen’de
   Poex

   Türkiye’nin ‘tek plastik ihtisas organize sanayi bölgesi’ olma özelliğini taşıyan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (MPİOSB) yatırımlar sürüyor. Teknolojinin sağladığı tüm olanakları kullanarak altyapısı, arıtma tesisi, yolları ve diğer kullanım alanlarıyla modern bir sanayi bölgesi olan MPİOSB, sağladığı olanaklarla bölgedeki sanayicilerin rekabet gücünü artırıyor. Kent merkezine, hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık-eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine yakın konumu ve ulaşım kolaylığıyla da rahat bir çalışma ortamı sağlıyor.

   Türkiye’nin çoğu bölgesinde olduğu gibi İzmir’de de plastik sektörü, teşvik yönünden desteklenmeyen sektörler arasında yer almasına karşın, MPİOSB’de plastik yatırımı yapan sanayici, ihtisas özelliğinden dolayı bölgesel teşviklerden yararlanabiliyor.

   22 fabrika, 2 bin çalışan

   EBSO Meclisi Başkanı ve MPİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, salgının getirdiği zorluklara karşın yatırımları kontrollü bir şekilde sürdürdüklerine vurgu yaptı, “41 sanayi parselinden oluşan, son modern teknolojileri kullanarak tamamladığımız organize sanayi bölgemizde şu an 22 fabrika üretimde olup 2 bin kişilik bir istihdama sahibiz. Hedefimiz, 2023 yılının sonunda tüm parsellerimizde üretime geçilmesi ve ülke ekonomisine 5 bin kişilik bir istihdam sağlanması. Bölge olarak da sanayicilerimize destek olacak çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

   2019 yılında Ege Bölgesi’nde örneği olmayan arıtma tesisini devreye aldıklarını kaydeden Esen, “Yine Türkiye’de çok az OSB’de bulunan elektrik, su ve doğalgaz şebekelerimizin tümünü kapsayan SCADA sistemimizin kurulumunu tamamladık. TIR otoparkımızı da sanayicilerimizin kullanıma açtık” dedi. Bölgenin, cazibe merkezi olmasını istediklerini belirten Esen, şunları dile getirdi: “İmar planı revizyonu çalışmalarımız, çevrede genişleme alanı olmadığı için kendi sınırlarımız içinde sürüyor. Sosyal tesislerin yapımı için de fizibilite çalışmalarına başladık.

   Kaynak: Milliyet

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ