Plastiksiz tedavi mümkün mü?

Plastiksiz tedavi mümkün mü?
Poex

Plastikler hayat kurtarıyor.

Çeşitli tıbbi ürünlerin tekrar kullanılabilirliğini ve sterilizasyonunu artırarak plastiklerle ilgili atıkları azaltmanın yolları bulmaya devam edilirken, çok sayıda sağlık uygulamasında plastik kullanımının maliyet/fayda/güvenlik analizi alternatif bir malzeme kullanmayı zorlaştırmaktadır.

Geçtiğimiz Ekim ayında, National Geographic Dergisi “Plastiksiz tedavi mümkün mü?” başlıklı bir haberde şu hususlara dikkat çekti; “Tek kullanımlık plastikler, hastaneler için ucuz, dayanıklı ve kolayca bertaraf edilebilir ve her yeni plastik malzeme için sunmuş olduğu stretilizasyon ile tercih edilir bir olanak sunuyor. Bu yüzden doktorlar ve sağlık uzmanları kendilerini plastikler sayesinde koruma imkanı elde ederler.”

Eldiven, tüp, gözlük, kan torbaları ve tek kullanımlık şırıngalar gibi temel sağlık gereçlerinden kalp kapakçıkları, eklem replasmanları ve 3D yüksek teknolojili, biyouyumlu uygulamalara kadar tıbbi ve sağlık alanında sayısız tıbbi öğeler çeşitli plastik ve elastomerik malzeme türleri sayesinde hastalara sağlık sunabilmektedir.

Örneğin, ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE) protezlerde mükemmellik sağlarken, polipropilenin yüksek ısı özellikleri, hammadde tedarikçisi Trinseo’ya göre otoklav sterilizasyon ve radyasyon stabilizasyon işlemlerinin gerekli olduğu uygulamalar için idealdir.

Kimyasallara dirençli plastikler her yıl on binlerce hastayı öldüren “hastane kaynaklı enfeksiyonlarla” mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

Çoğu ilaç bir çeşit ambalajda paketlenir ve satılır, ürün güvenliğini artırmak için bu ürünlere giderek daha “akıllı” teknolojiler entegre edilmektedir. Bu sayde hastaların aldıkları ilaçları takip etmeleri de mümkün olabilmektedir.

Örneğin Alpla, kısa bir süre önce, basit montajlı tek bir enjeksiyon çevriminde üretilen çok hafif, çocuklara dayanıklı bir kapak olan CRC justONE’ı tanıttı. Normalde, kurcalanmaya karşı korumalı bir bantla çocuk emniyetli bir kapağın sadece aynı anda iterek ve çevirerek açılabilen üç parçası vardır. Ve bu parçalar tipik olarak üç ayrı üretim aşamasında üretilir ve daha sonra montajlanır. Alpla’nın yeni konsolide sağlık hizmeti markası ALPLApharma’dan gelen bu yeni üretim süreci şimdi bunu çok daha verimli bir iş koluna dönüştürdü.

National Geographic son zamanlardaki en doğru konuya değindi; “Günümüzde plastikler olmadan güvenli, verimli tedavi olamaz”. Modern tıbbın sağlanmasına yardımcı olan şaşırtıcı teknolojiler 21-24 Nisan tarihleri aralığında Şanghay’daki CHINAPLAS 2020’de tanıtılacak. CHINAPLAS 2020 hakkında daha fazla bilgi  www.ChinaplasOnline.com adresi üzerinden edinilebilir.

Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayınlanmış Dünya ve Türkiye Plastik Medikal Malzemeler Sektör Raporu – 2016 konulu yayını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ