Sıfır Atık Projesi’nin en önemli paydaşı plastik geri dönüşüm endüstrisi

  Sıfır Atık Projesi’nin en önemli paydaşı plastik geri dönüşüm endüstrisi
   Poex

   Plastik geri dönüşüm işletmelerinin sektörel yol haritasını çizmek üzere çalışmalarını sürdüren Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) yakın zamanda yaptığı çalışmalara İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) bünyesinde Plastik Geri Dönüşüm Komitesi kurulmasına öncülük ederek sürdürüyor. Plastik geri dönüşüm endüstrinin aktörlerinin Sıfır Atık projesinin de en önemli paydaşı olacağını ifade eden Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, İKMİB bünyesinde bir Plastik Geri Dönüşüm Komitesi’nin kurulduğunu açıkladı. Komite faaliyetlerinin Sıfır Atık projesine de hizmet sağlayacağı ifade edilirken, güçlü bir plastik geri dönüşüm endüstrisinin sıfır atık projesinin en önemli ve kritik paydaşlardan biri olacağı dile getirildi.

   Başkanlığını da yürüttüğü Komite’nin bayramdan sonra hızla faaliyetlerine başlayacağını belirten PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün: “En önemli amacımız, geniş bir çerçeve sunan bu sektörün paydaşları arasında diyalog ve eşgüdüm sağlamak olacak. Komitemize üyemiz ve sektör mensuplarımızın yanı sıra akademisyenler, paydaş sivil toplum temsilcileri, ticaret ve sanayi odası meslek komitesi temsilcileri, medya temsilcileri gibi geniş bir yelpazeden katılım olacak” açıklamasında bulundu.

   Bir petrokimya tesisi kadar üretim yapılıyor, cari açık kapanacak

   Türkiye’nin plastik hammadde tarafında yüzde 90 oranında dışa bağımlı olduğunu dile getiren Gülsün, şu andaki yatırımlarla geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edilen hammaddenin bir petrokimya tesisinin sağlayacağı üretime yaklaştığını ifade etti. Ülkemizde kaynağında ayrıştırmanın yeterli olmaması nedeniyle mevcut halde temiz, geri dönüştürülebilir atıkları ithal ettiklerini belirten Gülsün, “Ancak Sıfır Atık Projesi ile birlikte ülkemizdeki geri dönüştürülebilecek atık miktarının da yeterli hale gelebileceğine inanıyoruz. Hedefimiz 2030’da plastik hammaddede cari açığımızı yüzde 35,1 azaltmak. Bununla birlikte, plastik geri dönüşüm endüstrisi petrokimya yatırımlarından farklı olarak ülke sathına yayılabiliyor ve bu durumda bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına da katkıda bulunuyor” dedi.

   Döngüsel ekonomi dili hakim olmalı

   Döngüsel ekonominin, geleceğin ekonomik modeli olduğunu belirten PAGDER Başkanı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Kamuoyuna sunulmaya çalışılan jargonun eskide kaldığına inanıyoruz, zira Sıfır Atık Projesinde “çöp” diye bir kavram yok, “geri dönüştürülebilir atık” vardır. Geri dönüştüremediğin varsa da enerjiye dönüştürür, yoluna devam edersin. Amaç, sıfır atık projesinin nihai amacında olduğu gibi Türkiye’nin döngüsel ekonominin en başarılı aktörlerinden biri haline gelmesidir. Yalnızca kendi atığını dönüştürmek başarıdır. Ancak hedef Türkiye’nin büyümesi ise yeni ekonomik modellerde söz sahibi olmak gerekir. Yani Türkiye için geri dönüşüm teknolojileri ile de büyümek gündeme alınabilmelidir. Gelişen bu endüstride söz sahibi olmak istiyorsan kendi atığından daha fazlasını dönüştürecek kapasite ve teknolojiye sahip olmalısın.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ