Tetrapak: “AB’nin plastik kullanımı kararlarını izlemeye devam edeceğiz”

  Tetrapak: “AB’nin plastik kullanımı kararlarını izlemeye devam edeceğiz”
   Poex

   İçecek kartonları üreten İsveç firması Tetra Pak, şimdilik ambalajların iç kaplamasında geridönüştürülmüş plastik kullanmayı tercih etmeme kararı aldı. Tetra Pak Yönetim Kurulu Başkanı Dennis Jönsson konuyla ilgili yaptıgı açıklamada, “Şu anda ambalajlarımızda kullandığımız maddelerde geri dönüştürülmüş plastikler bulunmamaktadır. Geri dönüştürülmüş plastiklerin ambalajlamada kullanılmasını büyük bir fırsat olarak görmemize rağmen, gıda güvenliği bizim için çok önemli ve tehlikeye atılamaz bir konu” dedi. Jönsson, “Gelecek için konuya açık kapı bırakırken, Avrupa Komisyonu tarafından atılacak ve söz konusu maddelerin kullanımına izin verecek adımları izleme devam edecegiz, bu süreçte kendi uzmanlığımızı sunma çabası içerisindeyiz.” açıklamasında bulundu.

   Geçtiğimiz Ocak ayında Avrupa Komisyonu Döngüsel Ekonomide Plastikler için Avrupa Stratejisi’ni yayınlayarak; şirketlere üretim süreçlerinde geri dönüştürülmüş malzemelerin alınmasını artırma çağrısında bulunmuştu. Bir Avrupa Birliği yetkilisi bu stratejide, gıda ile temas eden ürünlerde, geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımıyla ilgili olarak; amaç, yüksek gıda güvenliği standartlarını önceliklendirmek ve aynı zamanda döngüsel ekonomi
   çözümlerinde yatırım ve inovasyon için açık ve güvenilir bir çerçeve sağlıyor. Bu düşünceyle Komisyon, yüzlerce güvenli geri dönüşüm süreci için yetkilendirme prosedürlerini süratle sonuçlandırmaya kararlı.

   Avrupa Çevre Bürosu Kıdemli Politika Sorumlusu Tatiana Santos ise; gıdada şu anda yasaklanmış kimyasalları içeren eski ürünlerden gelen kirlilik riskinin çok yüksek bir seviyede oldugunu ve bu durumun mevcut güvenlik standartlarının düşürülmesi anlamına geldigini ifade etti. Hamileler ve çocuklar dâhil bütün tüketicilerin bu duruma maruz olduğuna dikkat çekti.

   Öte yandan Avrupa Komisyonu sürecin gıda güvenliğinde bir geri adım olmadığını öne sürmekte. Komisyonda yer alan üst düzey yetkili Sarah Nelen ise, gıdayla temas eden materyallerde standartların başka herhangi bir yerde olmadığı kadar daha katı olduğunu ve bütün süreçlerin dikkatle gözden geçirildigini bildirdi. Komisyon bu yılın başlarında, Gıda ile Temas Eden Plastik Malzemeler Yönetmeliği’nde değişiklik yapabilecegini ifade etmişti. Yapılacak degisikliğin, 10 Mayıs’a kadar Konsey ve Parlamento tarafından sunulması bekleniyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ