TOMRA, döngüsel çözümleri ile Münih IFAT Fuarı’nda

  TOMRA, döngüsel çözümleri ile Münih IFAT Fuarı’nda
   Poex

   50 yıldır döngüsel atık yönetiminde faaliyetlerine devam eden TOMRA, plastikler üzerindeki döngüyü başarıyla kapatmasının ardından değişimi daha da ileriye götürmeye hazırlanıyor. Bu doğrultuda TOMRA, IFAT Fuarı’nda geliştirdiği ayıklama teknolojilerinin bütünsel yaklaşımlarla bir araya geldiğinde daha ileri malzeme döngülerinin sağlanmasını nasıl desteklediğinin ayrıntılarını ziyaretçilerle paylaşacak. 

   Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, kısa süre önce yaptığı açıklamada ; “Bir yol ayrımındayız ve şimdi harekete geçme zamanı. Küresel ısınmayı sınırlamak ve yaşanabilir bir geleceği güvence altına almak için gerekli araçlara ve bilgi birikimine sahibiz” diye belirtti. Genel sekreterin açıklamasından ve pazar eğilimlerinden, günümüzde geri dönüşümün daha büyük bir rol oynadığı, sektörün yüksek kaliteli geri dönüşüm standartlarını ve belirlenen yönetmelikleri karşılamak için hem teknolojik çözümleri hem de bütünsel yaklaşımları benimsemesinin talep edildiği açıkça görülüyor. Değer zincirinin paydaşları da dahil olmak üzere geri dönüşüm endüstrisi, Avrupa’daki mevcut durumdan kaynaklanan birçok zorluk ile karşı karşıya bulunuyor. Yeni malzemelerin üretiminde geri dönüşüm oranlarını ve geri dönüştürülmüş içeriği artırmaya yönelik güçlü baskılar, uyulması gereken mevzuatlar, sera gazı emisyonlarının azaltılması ve birincil malzemelere bağımlılık gibi ana konu başlıkları, kaynak yönetimi sorumlularının geri dönüşüme yatırım yapmalarını gerektiriyor. 

   IFAT’ta yenilikçi döngüsellik

   1972’ye dayanan şirket geçmişiyle geri dönüşüm endüstrisinde öncü olan TOMRA, döngüsel atık yönetiminden, son teknoloji sensör tabanlı ayıklama çözümlerinin üretimi ve sektör için danışmanlığa kadar yararlanabilecek zengin bir uzmanlığa sahip. Bu doğrultuda TOMRA, IFAT 2022’de farklı uygulamalar için en son teknolojilerini sunarken maksimum kaynak geri kazanımını sağlayan yaklaşımlarını paylaşarak geri dönüşüm endüstrisindeki 50 yıllık deneyimini vurgulayacak.

   TOMRA Geri Dönüşüm Başkanı Tom Eng, konuyla ilgili açıklamasında; “TOMRA, sektörü dönüştürdüğü, plastik döngüsünün nasıl kapatılacağını kanıtladığı ve diğer malzemelerin döngüsel olarak işlenmesi için aralıksız şekilde çözümler geliştirdiği 50. yılını kısa bir süre önce kutladı. Dolayısıyla mirasımızı ve elde ettiğimiz kilometre taşlarını kutlamak için IFAT Fuarı’nı heyecanla bekliyoruz. Fuara her katılımımızda yeniliklerimizi sektör ile paylaşıyoruz. Bu yıl da yeni AUTOSORT® makinemizi ve tamamlayıcı ürünlerini de sergilerken metal ayıklama uygulamaları için yeni nesil X-TRACT makinemizi, ahşap segmenti için akıllı sistemlerimizi ve çok daha fazlasını sunacağız” diye belirtti.  

   Liderlik geleneğini sürdüren TOMRA, IFAT’ın odak noktasında bulunan birçok uygulamaya uygun, çok yönlü son teknoloji ayıklama makineleri ve teknolojileri tasarladı:

   AUTOSORT®, en gelişmiş teknolojileri tek bir makinede birleştiriyor. Geleceğe yönelik ayıklama sistemi için esnek bir sensör konfigürasyonu ile karışık atık akışlarından geri dönüştürülebilir malzemeleri doğru şekilde geri kazanıyor ve dinamik bir pazar ortamının ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı oluyor. AUTOSORT®, IFAT’ta derin öğrenme tabanlı GAIN eklentisi ile birlikte sergilenecek.

   TOMRA, AUTOSORT®’a ek olarak, film ve hafif ambalaj ayıklamasında AUTOSORT® SPEEDAIR ile polimer uygulamalarında nihai otomatik kalite kontrolü için AUTOSORT® CYBOT tamamlayıcı ürünlerini de sunacak. Geri dönüştürülmüş plastik ürünler ve geri dönüştürülmüş içerik hedefleri için giderek zorlaşan kalite gereksinimleri, teknolojik gelişmeleri ve optimize edilmiş süreçleri gerektiriyor. Bu nedenle TOMRA, yüksek çapak saflığı ve plastiklerin iyileştirilmesi için vazgeçilmez sistemler olan AUTOSORT® FLAKE ve INNOSORT FLAKE çapak ayıklama ünitelerini de IFAT’da sergileyecek. 

   TOMRA, atık uygulamalarına yönelik eksiksiz optik ayıklama çözümünlerinin yanı sıra diğer bazı segmentlerde de değişime öncülük ediyor. Metal geri dönüşümünde TOMRA, alüminyum, elektronik-hurdaların parçalandıktan sonra içerisindeki alüminyum olmayan ağır metallerin güçlü ve hassas bir şekilde ayrıştırılmasını sağlayan en son teknolojilerle donatılmış, yakın zamanda piyasaya sürülen yeni X-TRACT® makinesini de sergileyecek. Yeni ünite, karmaşık malzeme akışlarından yüksek değerli malzemeleri kurtarıyor ve fırına hazır yüksek kalitede alüminyum fraksiyonları oluşturarak metal geri dönüşümcülere ve döküm tesislerine operasyonlarında rekabet avantajı sağlıyor.

   Sektör öncüsü rolü ile TOMRA, daha önce ayıklanması zor veya imkansız olan malzemeleri ayıklamak üzere yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Bu gelişmelerin en yeni örneklerden biri, AUTOSORT® için derin öğrenme tabanlı eklentisi olan GAIN teknolojisi. Eğitilmiş yapay sinir ağlarının gücünü açığa çıkaran GAIN, işlenmiş ve işlenmemiş ahşabın ayrılmasının yanı sıra işlenmiş ağaç yongalarından MDF’nin geri kazanılmasını sağlıyor. Böylece yonga levha üreticilerinin üretim süreçlerinde geri dönüştürülmüş içeriği artırma hedeflerini karlı ve çevre dostu şekilde destekliyor. 

   Atık ve metal geri dönüşümü, kaynak geri kazanımını ve geri dönüşümü en üst düzeye çıkarma hedefiyle dijital çağa girerken, tesis performansını optimize etmeye yardımcı olan dijital araçlar giderek daha fazla önem kazanıyor. TOMRA uzmanları, ayıklama verilerini sağlayan, her yerde ve her zaman gerçek zamanlı raporları sunan bulut tabanlı veri platformu TOMRA Insight ile ilgili detayları da IFAT’ta paylaşacak. 

   Teknolojilerin ötesine geçmek

   Ayıklama teknolojileri, geri dönüştürülmüş malzemelerin miktarını en üst düzeye çıkarmak için gerekli ancak geri dönüşüm ve atık yönetimindeki ilerlemeyi hızlandırmak üzere çapraz değer zinciri iş birliğinin arttırılması ve sinerjilerin kullanılması da önem taşıyor. Fikir lideri olarak TOMRA, engellerin üstesinden gelinmesine ve önemli bir değişim sağlanmasına yardımcı olmak için değer zincirinin paydaşlarıyla yakın şekilde çalışıyor. Bu konuda en iyi örnek, TOMRA’nın lider kimya şirketlerinden, en büyük polietilen ve polipropilen üreticilerinden biri olan Borealis ile güçlerini birleştirerek Almanya, Lahnstein’da tüketim sonrası plastik atık ayıklama ve gelişmiş mekanik geri dönüşüm için son teknolojiye sahip bir tesis kurması. Demo tesisi, çeşitli endüstrilerde yüksek talep gören plastik uygulamalarına uygun, önemli bir etki yaratan ve gelişmiş mekanik geri dönüşümün yetenekleri ile iki lider şirketin elde edebileceği sonuçları kanıtlayan, tüketim sonrası geri dönüştürülmüş içerik (PCR) üretiyor.

   Sektör, geri dönüşüm hedefleri, daha yüksek kalite gereksinimleri ve değişen atık akışları dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya. TOMRA, teknoloji sağlayıcısı ve çözüm ortağı olarak sektör paydaşlarıyla iş birliği yapıyor, yenilikler geliştiriyor ve kaynakların kullanımda kaldığı döngüsel bir ekonomiye geçişi hızlandırmak için geleceğe yönelik çözümler içeren bütünsel yaklaşımları belirliyor. 

   30 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında TOMRA’nın uzman ekibi, tüm segmentlerde en son ayıklama teknolojilerini, dijital platformların ayıklama performanslarını nasıl iyileştirebileceğini ve bütünsel kaynak sistemlerinin döngüsel bir işleme olanak tanıdığını sunmak için B6 salonunda 339/438 numaralı stantta yerlerini alacak. Ayrıca ziyaretçiler, TOMRA CEO’su Tove Andersen tarafından sunulan Döngüsel Ekonomi için TOMRA vizyonu, Plastiklerde Döngüyü Kapatmak, Tekstil Geri Dönüşümünde Trendler, Metal Geri Dönüşümünde Trendler dahil olmak üzere geniş bir konu yelpazesi hakkında 30 dakikalık konuşmaların gerçekleştirileceği TOMRA Talks’a katılabilecek. 

   Daha fazla bilgi için https://solutions.tomra.com/ifat adresini ziyaret edebilirsiniz.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ