Türk mutfak eşyaları sektörüne İsrail ilgisi

  Türk mutfak eşyaları sektörüne İsrail ilgisi
   Poex

   Plastikten porselene, seramikten cam, çelik eşyaya bir çok ürün grubunda faaliyet gösteren ihracatçı, ithalatçı ve perakendeci firmaların temsilcisi Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) 2018 Sofra ve Mutfak Eşyaları Dış Ticaret Raporunu yayınladı.

   Yayınlanan raporu göre, 2017 yılında 4,2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren züccaciye sektörü ihracata karşılık gerçekleştirilen 1,3 milyar dolarlık ithalat karşsısında dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor. Toplam züccaciye sektörü ihracatı içerisinde yüzde 10 pay ile dördüncü sırada yer bulan plastik ev ve mutfak eşyaları ihracatı geçtiğimiz yılı 399 milyon dolarla kapattı.

   Kilogram başı ihracatın 2,81 dolar olduğu sektörde ithalatın oranı 6,61 dolar olarak dikkat çekiyor. En fazla ihracatın gerçekleştirildiği ülke 77,3 milyon dolar ile toplam ihracatın yüzde 19’unu alan İsrail olurken İsrail’i 25 milyon dolarla Irak, 21,8 milyon dolarla Almanya izledi. İthalatta ise yüzde 45 pay ile başı çeken Çin’i İtalya ve Fransa takip ediyor.

   Züccaciye sektöründe 2018 yılının ilk 7 ayında ihracatın değer bazında yüzde 13 artarak 2,6 milyar dolara ulaştığını açıklayan Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Genel Sekreteri Sibel Palacıoğlu, ithalatın yüzde yüzde 7 düşerek 725 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ