Yenilebilir ambalaj üretildi

Yenilebilir ambalaj üretildi
Poex

Gaziantep Üniversitesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erkmen`in danışmanlığında araştırma görevlisi Aykut Önder Barazi`nin gerçekleştirdiği çalışmayla fıstık sakızından yenilebilir ambalaj üretildi.

Ambalaj dünyasında yeni ve daha sağlıklı çözümlerin arayışları sürüyor. Bunun son örneği de Barazi, Gaziantep Üniversitesi`nde yapılan bir araştırmanın ürünü oldu. Gaziantep Üniversitesi Gıda Bölümü`nde yapılan çalışmalarla fıstık sakızından üretilen ambalaj malzemesi, 1,5 yıllık Ar-Ge`nin ürünü. Fıstık sakızını endüstriyel pazara katabilmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Barazi, fıstığın severek tüketildiğini, sakızının ise atık olarak görüldüğünü ifade etti.

Üretilen Malzeme Yenilebiliyor

Fıstık sakızının sağlığa faydası olduğu için bunu endüstriyel pazara sunmak istediklerini dile getiren Barazi, “Fıstık sakızının içerdiği elastikiyet ve antimikrobiyaller bizi ambalaj malzemesi üretmeye yöneltti. Yenilebilir film üretim teknolojisini fıstık sakızına uygulayarak, doğal tüketilebilir antimikrobiyal ambalaj malzemesi ürettik. Ürettiğimiz malzeme yenilebiliyor da” dedi. Ambalajın her türlü paketleme malzemesi olarak kullanılabileceğini belirten Barazi, bu ürünle bir paketin iç yüzeyinin kaplanarak antimikrobiyal hale getirilmesinin sağlanabileceğini söyledi.

Gıdaların Raf Ömrünü Uzatır

Barazi, “Tavuk ve kırmızı eti bu ambalajla daha uzun süre saklayabilirsiniz. Aroma hapsedebilirsiniz. Fıstığı doğradığınızda aroması uçar ama bu ambalajla kaplandığında aroma hapsolacaktır” dedi. Fıstık sakızlı yenilebilir ambalajın gıdaların raf ömrünü uzatmak için de kullanılabileceğini işaret eden Barazi, ürünün patent başvurusunun yapıldığını kaydetti.

Patenti Alınacak

Uluslararası patent de alacaklarını dile getiren Barazi, daha sonra antimikrobiyal paketleme malzemesi olarak seri üretime geçeceklerini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ