Yüksekovalı ev eşyaları üreticisi gelen talebe yetişemiyor

  Yüksekovalı ev eşyaları üreticisi gelen talebe yetişemiyor
   Poex

   Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde oluşan güven ortamı ile birlikte açılan plastik fabrikasından, İran ve Irak’a 11 tır plastik ev eşyası ihraç edildi. ’Kentin tek plastik fabrikası’ özelliğini de taşıyan işletmede 25 kişi istihdam edilirken, gelen talebe yetişebilmek için bu sayının 50’ye çıkarılması hedefleniyor.

   Girişimci Salih Akdoğan tarafından 6 ay önce, 2 bin 500 metrekare alan üzerinde plastik fabrikası açıldı. Yürüteç, çocuk mama sandalyesi, çocuk bisikleti, mutfak gereçleri, çekmeceli dolap, leğen, çöp kovası, su ısıtıcısı ve cezve gibi ürünlerin üretildiği işletmenin Yönetim Kurulu Başkanı Salih Akdoğan, İran ve Irak’a şu ana kadar 11 tır ürün ihraç ettiklerini, talebe yetişmekte güçlük çektiklerilerini söyledi.

   Yıllardır güvenlik gerekçesiyle Yüksekova’da ve bölgede fabrika kurulamayacağı yönündeki olumsuz algıları ortadan kaldırdıklarını belirten Akdoğan, “Biz de bu tabuları rahat bir şekilde kırabileceğimize, ürünlerimizi kendi memleketimizde yapabileceğimize inandık. Bu doğrultuda yol alabileceğimize inandıktan sonra proje aşamasından geçip, fabrikayı kurmaya niyetlendik. Bölgenin kalkınması, istihdam sorunu ve bölgenin ihtiyacını gidermek için fabrika kurduk. Şu anda bölgenin tek plastik fabrikasıyız ve 6 aydır imalatımız devam ediyor” dedi.

   Salih Akdoğan, fabrikada ilk etapta 25 kişi ile üretime başladıklarını fakat bu sayının artacağını söyledi. Akdoğan, “İran’ın talepleri doğrultusunda plastik kettle ve cezve yapıyoruz. Şu ana kadar İran’a yaklaşık 5 tır ihracaat yaptık. Irak’a ise 6 tır plastik çekmeceli dolap ve çöp kovaları ihracat ettik. Sık sık talepler alıyoruz. Ülkemizi ve memleketimizi daha iyi temsil etmek, ülke ekonomisine ve yerelde de memleketimize ekonomik katkıda bulunmak için böyle bir girişime kalkıştık” diye konuştu.

   İş insanlarına çağrıda bulunan Salih Akdoğan, Yüksekova’da güven ve huzur ortamının oluştuğunu belirterek, “6’ncı teşvik bölgesindeyiz. Burada devletin sağladığı destekler var. Biz bu fabrikayı kurarak, 6 ayda gayet rahat bir şekilde bu memlekette yatırım yapılabileceğini kanıtladık. Yüksekova coğrafi konum olarak buna çok müsait bir ilçe. Yüksekova’nın 2 ülkeye sınırı bulunuyor. Bu da ihracaat yapmak için oldukça uygun bir ortam. İş adamları gelsinler ve yeni bir sahada fabrika kurup, bölgenin gelişmesine, istihdamına katkı sunsunlar” ifadelerini kullandı.

   Kaynak: Hürriyet

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ