AB kimyasal geri dönüşümü destekliyor

  AB kimyasal geri dönüşümü destekliyor
   Poex

   AB Çevre Komiseri Virginijus Sinkevičius, plastiklerin tamamen ve çoklu geri dönüşümünü başarmayı hedeflediklerini ve kimyasal geri dönüşümü teşvik etmek için bir geri dönüşüm fonunu 50 milyon Euro tutarında fonladıklarını ifade etti.

   Avrupa Yatırım Fonu (EIF), plastiklerin gelişmiş geri dönüşümü için yeni işlemler geliştiren şirketlere yatırım yapan bir Avrupa etki fonu olan Infinity Recycling’in Circular Plastics Fund I SCSp’ye 50 milyon Euro katılım imzaladı.

   Döngüsel Plastikler Fonu’nun hedef büyüklüğü 150 milyon Euro olup, bu miktarın üçte biri EIF’nin taahhüdü tarafından temsil edilmektedir.

   Geleneksel (mekanik) geri dönüşüm, plastiklerin ilk özelliklerini (gıda kullanımı için güvenli, dayanıklılık veya elastikiyet) kaybetmesine neden olduğu için, Döngüsel Plastikler Fonu, gelişmiş geri dönüşüm teknolojilerini destekliyor. Bunlar, ömrünü tamamlamış plastik atıkların tam geri dönüşümünü sağlayan kimyasal işlemleri de içermektedir. Bu işlemler ile yeni plastikler orijinaline eşdeğer özelliklerle üretilir ve mevcut değer zincirine yeniden dahil edilir. Fon, böylece döngüsel bir plastik endüstrisini mümkün kılmada rol oynayabilir.

   “Geri dönüşüme tabi tutulan plastik ambalajların yüzdesi hala çok düşük” olduğunu söyleyen EIF CEO’su Marjut Falkstedt; “İklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik sorunumuza ve plastiklerin aşırı kullanımı önemli bir faktördür. Alışkanlıklarımızı değiştirerek çok şey başarılabilir, ancak yapısalcı plastik kullanımıyla ilgilenen yeni yollar bulmak ve her parçayı mümkün olduğunca çok kez kullanmamız gerekiyor. InvestEU programının desteğiyle, bu tür yenilikleri desteklemekten mutluyuz” dedi.

   Çoğu Avrupalı için geri dönüşüm zaten günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası ve gerçek bir döngüsel ekonomi, plastiklerin tam, verimli ve sonsuz geri dönüştürülmesine izin veren endüstriyel çözümlere ihtiyaç duymaktadır diyen Çevre, Okyanuslar ve Balıkçılık Komiseri Virginijus Sinkevičius, “Bugünkü InvestEU fonlaması, yenilikçi Avrupalı şirketlerin döngüsel bir plastik endüstrisini ilerletmelerine yardımcı olacaktır ve böylece AB’nin yeşil dönüşümüne hız kazandıracaktır” dedi.

   Kaynak: Plastics Insights News

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ