Ambalaj sektöründen Şili’ye Ticaret Heyeti

  Ambalaj sektöründen Şili’ye Ticaret Heyeti
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından Ambalaj Sektörü Şili Sektörel Ticaret Heyeti düzenlendi. Heyet kapsamında Türk ve Latin 45 firmanın katılımı ile toplam 120’nin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

   Kimya sektörünün ihracatına katkı sağlamak amacıyla pek çok faaliyet gerçekleştiren İKMİB, ambalaj sektörüne yönelik 14-19 Nisan 2024 tarihleri arasında Şili Sektörel Ticaret Heyeti’ni gerçekleştirdi. Şili’nin Santiago şehrinde 16-18 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenen CirclePack 2024 Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen Ambalaj Sektörü Şili Sektörel Ticaret Heyeti’ne 10 firmadan 14 temsilci katıldı. T.C. Santiago Ticaret Müşavir Yardımcısı Selda Nil Güner de heyeti ziyaret ederek, katılımcılara bilgilendirme sunumu yaptı.

   Heyet kapsamında pazar araştırması yapılarak Şili’de bulunan süpermarketler ve önemli firmalar ziyaret edildi. CirclePack 2024 Fuarı ziyaret edilerek, fuar alanında yer alan Espacio Riesco Convention Center’da 35 Şili’li alıcı firmanın katılımı ile toplam 120’nin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Özellikle ülkenin önemli alıcılarından olan Walmart, Food Pack, Cencosud ve Pepsico firmalarının temsilcileri katılım göstererek, Türk firmaları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

   Adil Pelister: “Şili, ihracat fazlası verdiğimiz bir ülke ve kimya sektörü ihracatı açısından önemli bir potansiyel barındırıyor”

   Sektörel ticaret heyetlerinin firmaların yeni anlaşmalar yapabilmesi ve pazar payını artırabilmesi bakımından önemli olduğunu dile getiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak, fuar milli katılımlarından ticaret heyetlerine, alım heyetlerinden seminer ve eğitimlere kadar pek çok faaliyet gerçekleştirerek ihracatçılarımızı destekliyoruz. Plastik ve mamulleri sektörümüzün altında yer alan ambalaj sektörümüze yönelik 14-19 Nisan 2024 tarihleri arasında Şili Sektörel Ticaret Heyeti’ni gerçekleştirdik. Hedef ülkeler arasında bulunan ve Güney Amerika’da yer alan Şili, Atlantik ve Pasifik Okyanusları arasında stratejik bir konuma sahip. Şili, 2023 yılında Latin Amerika bölgesinde en büyük ticari partnerlerimiz arasında 8’inci sırada yer alıyor. Aynı zamanda Türkiye ile Şili arasında Serbest Ticaret Anlaşması var. Bu da ihracatımız açısından büyük bir avantaj sağlıyor. 2023 yılında Şili’ye ülke ihracatımız 305,1 milyon dolar olurken, ithalatımız 215,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’den Şili’ye yapılan ihracatta ilk sırada ise kimyevi maddeler ve mamulleri bulunuyor. TradeMap verilerine göre, Şili’nin plastik ambalaj sektörü ithalatı ülke sıralamasında Türkiye 20’inci sırada yer alıyor. 2023 yılında plastik ambalaj sektöründe ülkemizden Şili’ye yapılan ihracat 6,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dolayısıyla Şili, ihracat fazlası verdiğimiz bir ülke ve kimya sektörü ihracatı açısından önemli bir potansiyel barındırıyor. Bu yönüyle düzenlediğimiz Sektörel Ticaret Heyeti’nin firmalarımıza yeni iş bağlantıları kurmaları için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde 6-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında ABD-Orlando’da düzenlenecek NPE Fuarı’nın ve 19-20 Haziran 2024 tarihlerinde Hollanda’da plastik geri dönüşüm sektörüne yönelik düzenlenecek PRSE-Plastics Recycling Show Europe 2024 Fuarı’nın milli katılım organizasyonlarını gerçekleştireceğiz. Ayrıca 10-12 Haziran 2024 tarihleri arasında Rusya Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörel Ticaret Heyeti’ni gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İKMİB olarak, sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ