BOPET film pazarı iyimserliğini sürdürüyor

  BOPET film pazarı iyimserliğini sürdürüyor
   Poex

   İngiliz etkinlik ve danışmanlık şirketi AMI Consulting’in BOPET (çift eksenli yönlendirilmiş polietilen tereftalat) Film Pazarı Raporu yayınlandı. Yeni rapora göre, son beş yılda küresel talebin neredeyse 2 milyon ton artmasıyla BOPET film pazarı pozitif büyüme trendini sürdürüyor. Hem mevcut oyuncular hem de yeni oyuncular bu büyümeden yararlanmak için üretim kapasitesine yatırım yaptığından BOPET filmin talebi 2022’de 7 milyon tona ulaştı.

   2017’den bu yana hizmete giren yeni kapasitenin neredeyse yüzde 70’i, küresel kapasite ve üretimdeki büyümenin arkasındaki itici güç olan Çin’den geliyor. Çin’in büyümesi, ambalaj hatları ve ülkenin yüksek teknoloji ve yeni enerji üretimine odaklanması konusundaki yatırımlarla kapsamlı bir şekilde gelişti. Hindistan Alt Kıtası ve Güneydoğu Asya gibi diğer dünya bölgeleri de yatırımlarını artırdı ancak bu büyüme özellikle ambalaj odaklı gerçekleşti.

   Küresel BOPET üretimi şu anda talebi aşıyor. Bu etki pazarın kısa vadeli istikrarını tehdit etmektedir. BOPET film üreticileri, filmleri için düşen fiyatlar ve son yıllarda biriktirilen stok seviyelerinin azaltılmasına odaklanan müşteriler nedeniyle düşen kullanım oranlarından etkileniyor. Küresel piyasa koşullarının farkında olan birkaç film üreticisi, yeni BOPET hatlarını devreye almada erteleme kararı alacak.

   Globalde gerçekleşen bu aşırı kapasiteye rağmen, BOPET film üreticileri filmin geleceği hakkında olumlu görüş bildirmekteler. Filmin güçlü özellikleri özellikle ambalajlı gıda ve modern perakendecilik penetrasyonunun düşük olduğu bölgelerde büyüme fırsatları sunuyor ve gelişmiş bölgelerde, ambalajlama ve etiket uygulamaları gibi uygulamalarda talep hızla artıyor. Endüstriyel sektörde, üreticiler elverişli hükümet politikaları tarafından artırılmış yüksek değerli elektronik imalat ve yeni enerji gibi son kullanım alanlarındaki yeni bir büyüme döngüsünden yararlanmak için hazırlar. Elektrikli uygulamaların yeni pil uygulamaları ve esnek elektronikler ve enerji ile ilgili segmentlerin büyümesi sayesinde sürekli sağlıklı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

   Dünyanın her bölgesinde BOPET pazar tahmini önemli ölçüde farklılık göstermekte ve raporda incelenen çeşitli farklı değişkenlere bağlıdır. Küresel olarak, uzun vadede, hem ürün yelpazesini genişletmek için yatırım yapan oyuncular, hem de ambalaj filmleri ve endüstriyel BOPET pazarlarının büyümesinden yararlanmayı amaçlayan yeni BOPET üreticileri için pazar çekiciliğini sürdürmektedir. İleriye yönelik, hem ambalaj hem de endüstriyel pazarlardaki BOPET talebinde devam eden büyümeye ilişkin iyimserlikle, plastik işleyiciler ve son kullanıcılar BOPET talebindeki büyümeye dair devam eden bir beklentiye sahip.

   AMI tarafından hazırlanan BOPET Film Pazarı raporuna sahip olmak için aşağıdaki formu doldurarak tarafınıza talebinizi iletebilirsiniz.

     

    ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    BİR YORUM YAZ