EGEPLASDER/Gençer: “Denize atlayıp yüzen plastik üretmedik”

  EGEPLASDER/Gençer: “Denize atlayıp yüzen plastik üretmedik”
   Poex

   Avrupa Atık Azaltım Haftası ile bağlantılı konuşan Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şener Gençer, “Ülkemizde ‘Sıfır Atık’ ve benzeri özgün projeler uygulansa da atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümünde hâlâ gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz” dedi.

   “Bilinçlenme çocuklardan başlamalı”

   Türkiye’de başta plastik, kağıt, cam, metal, tekstil gibi atıkların ortalama geri dönüşüm oranının yüzde 30 seviyesinde olduğunu kaydeden Gençer şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu veriler ülkemizde geri dönüşüm bilincinin anaokullarındaki çocuklarımızdan başlayarak tüm topluma aşılanması ve atıkların birer enerji kaynağı olduğu bilincinin kökleşmesi gerektiğini gösteriyor. Bazı yerel yöneticilerimizin ‘Plastik tüketmeyin’ cümlesiyle özetlenen, bugünün dünyasında uygulanması mümkün olmayan önerilerde bulunduklarını gözlemliyoruz. Bu noktada önerimiz ve beklentimiz; atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümünde yerel yönetimlerimizin daha yüksek seviyede sorumluluk almalarıdır. Bu bilinçlenme ve farkındalığın oluşması için hammadde üreticileri, sanayiciler ve geri dönüşümcüler olarak el ele vermeye hazırız. Hatta bu birlikteliğe Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın da ortak olması gerektiğini düşünüyoruz.”

   Plastik tüketimi 2050’ye kadar üç katına çıkacak

   Bugün dünyada yılda 370 milyon ton olan plastik tüketiminin, 2050 yılında 1 milyar tonu geçmesinin beklendiğine dikkat çeken Şener Gençer, küresel geri dönüşüm sektörünün ise 2050’deki bu talebin yaklaşık yüzde 60’ını karşılayacağının öngörüldüğüne işaret etti.
   Türkiye’nin geri dönüşüm sanayisi en güçlü ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Gençer, sektörün her yıl ülke ekonomisine en az 7,5 milyar dolar seviyesinde katkı yaptığını kaydetti.

   “Kendi kendisine denizlere atlayıp yüzen plastik henüz üretmedik”

   EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı Şener Gençer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atıklarımızı kaynağında ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırılarak, hem doğaya hem de döngüsel ekonomiye destek olmamız gerekiyor. Geri dönüşüm bilincinin ülkemize ve doğamıza karşı sahip olduğumuz en büyük sorumluluklardan biri olduğunu unutmayalım. Yaşamın her anında ve her alanında olan plastikler, defalarca geri dönüştürülebilen özellikleri ile son derece çevreci malzemelerdir. Hammaddeden nihai ürüne dönüşümleri sırasında muadili olan malzemelere göre çok daha düşük enerji talebi ve emisyon gücüne sahiptirler. Plastik sektörü bugüne kadar kendi kendisine yürüyerek denizlere, akarsulara atlayıp yüzen pet şişeler geliştirmedi. Bugün denizlerde, akarsularda, yaşam alanlarında gördüğümüz ve haksız eleştirilere uğradığımız plastikler, bilinçsiz insanların atıklarıdır.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ