Geri dönüşüm kayıt platformu MORE

  Geri dönüşüm kayıt platformu MORE
   Poex

   AB ile aynı anda Türkiye’de

   “Plastiğin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok” sloganıyla Türkiye genelinde geri dönüşüm seferberliği başlatan PAGEV, geri dönüştürülmüş hammadde kullanımını artırmak için de kolları sıvadı. 14. Plastik Endüstrisi Kongresi’ni geri dönüşüm teması ile düzenleyen PAGEV’in Gönüllü Taahhütler için MORE (Monitoring Recyclates for Europe) Projesi’nin Türkiye paydaşı olmasına yönelik protokol de Kongre kapsamında PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve EuPC Genel Müdürü Alexander Dangis arasında imzalandı.

   Plastik sektörünün birleştirici gücü PAGEV tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen PAGEV Türk Plastik Endüstri Kongresi’nde, çevreyi korumanın en önemli formülü olan geri dönüşüm masaya yatırıldı. “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Perspektifinden Geri Dönüşüm” ana temasıyla düzenlenen Kongre’de uzman isimler geri dönüşümü A’dan Z’ye ele aldı. Kongrede geri dönüşüm teknolojisindeki yeni gelişmeler hakkında bilgi verilirken geri dönüştürülmüş plastiğe ilginin de her geçen gün arttığı vurgulandı. Ayrıca plastik ve geri dönüşümün küresel iklim krizinin çözümünün bir parçası olduğu dile getirildi.

   Konuşmacılar arasında yer alan EuPC Genel Müdürü Alexander Dangis, Avrupa Birliği’ndeki plastik üreticilerinin 2025 yılına kadar bitmiş ürünlerde geri dönüştürülmüş plastik hammadde kullanımını 10 milyon tona çıkarmayı hedefledikleri Gönüllü Taahhütler için MORE (Monitoring Recyclates for Europe) Projesini anlattı. PAGEV, MORE Projesi’nin Türkiye paydaşı seçildi. Buna yönelik protokol PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve EuPC Genel Müdürü Alexander Dangis arasında imzalandı.

   Geri Dönüşüm Kayıt Platformu MORE’un, AB ile aynı anda Türkiye’de hizmet verdiğini belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu da şunları söyledi; “PAGEV olarak dünya genelinde sektörümüz ile ilgili tüm gelişmeleri ve trendleri yakından takip ediyoruz. Son yılların en önemli gündem maddelerinden biri olan geri dönüşüm her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Vakfımız hem sektör hem toplum genelinde geri dönüşümü daha konuşulur ve uygulanır hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda Gönüllü Taahhütler için MORE (Monitoring Recyclates for Europe) Projesi’nin Türkiye paydaşı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. MORE ile ülkemizde geri dönüştürülmüş hammadde kullanımını artırmayı ve geri dönüştürülmüş hammadde miktarını kayıt altına almayı amaçlıyoruz.Ayrıca uluslararası bir platform olan MORE’u kullanan firmalarımız AB’deki bir çok global gıda, deterjan, kozmetik gibi firmalara ihracatta da avantaj sağlayacak ve rekabet üstünlüğü kazanacak.”

   MORE Hakkında:

   AB plastik sektörünün sürdürülebilirliği kapsamında yapılan çalışmalar sektörün sürdürülebilirliğinin kullandığı geri dönüştürülmüş polimer miktarı ile doğru orantılı olduğunu ortaya koydu. Bu doğrultuda Avrupa’da 50 bini aşkın KOBİ’nin oluşturduğu plastik geri dönüşüm sektörü gönüllülüğe dayalı bir oluşuma karar verdi ve böylece MORE fikri ortaya çıktı.

   Avrupa plastik geri dönüşüm sektöründe geri dönüştürülmüş polimerlerin takibinde kullanılan MORE, plastik mamul üreticisi şirketlerinin yeni ürünler üretmek için kullandıkları geri dönüştürülmüş polimer hacimlerini toplayıp geri dönüştürülmüş polimerlerin daha fazla kullanılmasını teşvik ederek plastik sektörünün döngüselliğini artırmaya çalışıyor.

   MORE uygulaması Avrupa Plastik Mamül üreticileri Birliği (EuPC) tarafından, üye kuruluşlarının işbirliğiyle Avrupa Komisyonu’nun 2025 itibariyle yılda 10 milyon ton geri dönüştürülmüş polimer kullanılması hedefine destek vermek amacıyla geliştirildi. Toplanan konsolide veriler sadece Avrupa ve ülke düzeyinde geri dönüştürülmüş polimer kullanımına ilişkin raporların oluşturulmasında kullanılacak. Plastik sektörü MORE’ye ek olarak döngüsel ekonomiye geçişi sağlayacak başka önlemlere yönelik taahhütlerde de bulundu. Avrupa plastik sektörünün Gönüllü Taahhütlerine www.circularplastics.org adresinden ulaşılabilir.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ