İKMİB Ar-Ge proje pazarlarında 34 proje ticarileşti

  İKMİB Ar-Ge proje pazarlarında 34 proje ticarileşti
   Poex

   11. KİMYA AR-GE PROJE PAZARI’NDA
   900 BİN LİRA ÖDÜL VERİLDİ

   T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile bu yıl 11’incisi düzenlenen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni 10 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Altı proje kategorisinde toplam 136 projenin başvurduğu yarışmada 19 proje ödüle layık görüldü ve 900 bin TL para ödülü verildi.

   İhracatta liderliğe yükselen kimya sektöründe, sürdürülebilir ihracatı sağlamak amacıyla İKMİB tarafından hayata geçirilen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin bu yıl on birincisi düzenlendi. 2011 yılından beri gerçekleştirilen, kimya sektörünün en büyük inovasyon etkinliği olan “Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde 6 kategoride en başarılı ilk üç proje ödüllendirildi. Bu yıl her kategoride birinciye 75 bin TL, ikinciye 50 bin TL ve üçüncüye 25 bin TL verildi. Yarışma kategorilerine ilave olarak “Başarı Hikâyeleri” kategorisinden de başvuru alınarak, başarı göstermiş dört proje sahibine teşekkür plaketi verildi.

   Adil Pelister: “11 yılda 3 milyon 200 bin TL ödül dağıtmış olduk”

   Ödül töreninde konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bu önemli etkinlik ile akademi dünyası, KOBİ işletmeleri ve Ar-Ge inovasyon çalışması olan proje sahipleriyle projeleri ticarileştirmek isteyen yatırımcıları buluşturduklarını vurguladı. Proje hakkında bilgiler paylaşan Pelister,”2011 yılından bu yana yaklaşık 1500 proje başvurusu aldık ve yine toplamda bu yıl dahil olmak üzere 3 milyon 200 bin Türk lirası ödül dağıtmış olacağız. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimize başvuran projelerimizin 34’ü ticarileşti, 13 proje için ise pilot üretim yapıldı ve satış görüşmeleri devam ediyor. Ticarileşen projelerin 10’u patent alma başarısı gösterdi. Projeler 6 kategoride değerlendirmeye alınmakta olup bunlara ilaveten de ayrıca ‘Başarı Hikayeleri’ kategorisinden de başvuru alınıyor. Biz ‘Başarı Hikayeleri’ kategorisine ayrı bir önem veriyoruz. Bu öneme istinaden 2020 yılında 18, 2021 yılında ise 10 Başarı Hikayesi için ayrı ayrı tanıtım filmleri hazırladık. Böylece hem kimya sektörümüzü hem de sektörümüze güç katan projeleri birçok mecrada tanıtma imkanı sağlamış olduk” dedi.

   Pelister: “Kimya Teknoloji Merkezimizde Start-Up Girişimcilik Merkezi kuruyoruz”

   Teknolojinin öneminden ve değişimden bahseden Pelister, “Teknoloji hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak da eğitimden, sosyal hayata ve iş dünyasına kadar her alanda köklü değişimler gerçekleşiyor. Bu değişimlere ayak uydurabilen her alan kalıcılık sağlayabilecekken ayak uyduramayanlar açısından ise değişim yıkıcı yenilik haline gelecek. İşte biz İKMİB olarak keskin bir öngörüyle başlattığımız Kimya Teknoloji Merkezimizde ‘Start-Up Girişimcilik’ merkezi kuruyoruz. Geleceğin çok hızlı geldiğinin farkındayız. Değişime ayak uydurmaktan çok değişimin öncüleri olmak azmindeyiz. Bu öngörü ve azimle yeni proje geliştiricilere bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de destek vermeye devam edeceğiz. Bu seneyi ihracat hedefimiz olan 33 milyar doların üstünde tamamlayarak sektörel bazda ihracatını en çok artıran sektör olarak birincilikle bitireceğiz inşallah. Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi sonrası oluşan küresel ekonomik dengesizliklere rağmen bu başarıyı gösteren sektörümüzün çok değerli sanayici ve ihracatçılarına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyorum. 2030 kimya sektörü ihracat hedefimiz olan 50 milyar doları da yine hep birlikte el ele, omuz omuza yakalayacak ve hatta çok üzerine çıkacağız.”

   Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu ise, Türkiye’nin kronik sorununun ucuz mal satmak olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Kilogram birim fiyatlarımız 1,70 dolar civarında. Bu da fiyat avantajı ile mal sattığımızı gösteriyor, nitelikli ürün yapmadığımızı gösteriyor. Bu yıl ilk on bir ayda ihracatın 231 milyar dolar ithalatın 331 milyar dolar dış ticaret açığının 100 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu da bize gösteriyor ki daha katma değerli mal yaparak açığı azaltmamız lazım, bunu da ancak bu tip yarışmalar ve üniversite sanayi iş birliği ile sağlayabiliriz. Bu noktada Ar-Ge Proje pazarının önemi ortaya çıkıyor. Biz Ar-Ge Proje Pazarını bu açıdan önemsiyoruz ve katma değerli ürün üretmek amacıyla düzenliyoruz. Bu sene 11’incisini gerçekleştiriyoruz. Örneğin ödül kazanan bir proje sahibi ile konuşmamızda geçen sene bizden aldığı ödülle laboratuvar ihtiyacını karşıladığını, çoğu ihtiyacının hazır hale geldiğini söyledi. Bu tabi çok sevindirici bir şey. Başarı hikayelerimiz var. Çok proje geldi ama bunların içerisinde ticarileşenler de oldu. Bu da bizi çok memnun ediyor. Ümit ediyoruz ki bu tip yarışmalarla sektörümüz çok daha katma değerli, nitelikli ürünler kazanacaktır. Kimya sektörümüz de gururumuz oldu bu sene. 11 ayda 30,7 milyar dolar ihracatımız oldu. İlk defa birinci sıraya çıktık. Bu da bizim için gurur verici bir şey. Bu tip faaliyetlerin devamını diliyoruz. Bu yarışmaların Türk ekonomisine, kimya sektörüne çok büyük katkıları olduğuna inanıyoruz. İhracat kilogram birim değerini, katma değeri 2,5- 3 dolara çıkarabilirsek Türkiye’nin cari açığı kalmaz” dedi.

   Bu yıl 136 proje başvurdu

   Bu yıl, “ilaç”, “medikal ürünler”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri” ve “temel kimyasallar” olmak üzere 6 ayrı kategoride toplam 136 proje başvuru yaptı.

   Her kategoride finalist olan projelerin belirlenmesi ile finalistler, 10 Aralık 2022 tarihinde sabah ve öğlen oturumlarında jüri üyelerine projelerini sundu. Jüri tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda belirlenen kategori birincileri 75 bin TL, ikincileri 50 bin TL ve üçüncüleri 25 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. Derece alan 19 proje sahibine toplam 900 bin TL para ödülü verildi. Ayrıca bir yıl içinde ticarileşen projeler 100 bin TL özel ödülü almaya hak kazanacak. Böylelikle ödül miktarı 1 milyon TL’ye yükselecek.

   Dört Başarı Hikayesi’ne teşekkür plaketi verildi

   Ödül töreninde, altı kategoride nakdi ödül almaya hak kazanan projelerin yanı sıra, başarı hikayeleri kategorisinde dört projeye teşekkür plaketi verildi.

   Plastik ve Kauçuk Kategorisinde Ödül Kazanan Projeler ve Sahipleri 

   Plastik KategorisiBirinciÜmit ÜnalTicari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi
   Plastik KategorisiÜçüncüDR. Cemil DızmanKendi kendine iyileşebilen biyo-esaslı, bor ve azot içeren vitrimerlerin geliştirilmesi
   Plastik KategorisiÜçüncüÇağlar SivriElektrikli Araçlar için Faz Değiştiren Madde Esaslı Batarya Soğutucu Akıllı Filtre
   Plastik KategorisiÜçüncüCan AyraBiyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü

   Kimpur, birinciliğe adını yazdırmayı başardı

   Nanografen firmasının otomotiv lastik atıklarının geri dönüşümünden elde ettiği grafeni, otomotivde ses yalıtım sistemlerinin performansını arttırmak amacıyla kullanan Kimpur ‘Ticari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi’ projesi Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde Plastik ve Kauçuk Kategorisi’nde birincilikle ödüllendirildi.

   Kimpur’un çalışmaları sonucunda elde edilen Grafen esaslı ses yalıtım sistemi, standart sistemlere oranla ses absorpsiyonunda yüzde 65’e varan oranlarda iyileştirme sağlıyor. Bu sistem ile elde edilen poliüretan köpükler, hafifliği sayesinde otomobilin toplam ağırlığına neredeyse hiç etki etmeden ses yalıtım performansını artırmayı başarıyor.

   Kimpur’dan sürdürülebilir jel sistemi

   Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda poliüretan jel sistemi üretiminde biyobazlı hammadde kullanarak sürdürülebilir bir ürün elde etmeyi başaran Kimpur, ‘Biyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü’ projesiyle de aynı kategoride üçüncülük ödülünü aldı.

   Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde üçüncülük ile ödüllendirilen poliüretan jeller; darbe emici pedler, bisiklet seleleri, kask, koruyucu ekipmanlar ve mouse padlerin yanı sıra medikal ürün ve aparatlarda ısıl konfor sağlaması için yastık/yatak yüzeylerinde kullanılabiliyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ