İtalyan Novamont’ten çevreci film üretimi

  İtalyan Novamont’ten çevreci film üretimi
   Poex

   İtalyan biyokimya şirketi Novamont, şeker ve su gibi yenilenebilir kaynaklara sahip plastiklerin üretiminde kullanılan kimyasal bir bileşim yapmak için dünyanın ilk tesisini açtı. Biyo – bütanediyol adı verilen bileşimden alışveriş çantaları imal ediliyor.

   Mater-Biotech Fabrikası’nın Genel Müdürü Stefano Dessi biyo-bütanediyolü anlattı: “Biyo – bütanediyol, kimya veya elektronik gibi farklı sektörlerde sıklıkla kullanılan bir kimyasal bileşim. Genelde plastik ürünlerde kullanılıyor.Buradaki en büyük yenilik bu bileşiğin, benzin bazlı maddelerden, su ve şeker bazlı kimyaya fermantasyon anahtarı ile dönüştürülebiliyor olması ve çevre dostu özelliği.”Şimdiye kadar, bütanediyolün endüstriyel üretimi sadece fosil yakıt kaynaklı olmuştu. Maddenin biyo – bütanediyole dönüşümü ise yalnızca bir kaç gün alıyor. Bileşimin fermantasyon süreci ise küçük bir odada başlıyor.

   Konuyu Mater-Biotech tesisinin kalite müdürü Enrico Casareto açıkladı: “Üretimin ilk kısmı laboratuvarlarda gerçekleşiyor ve aşının hazırlanmasıyla başlıyor. Şişenin içindeki donmuş mikroorganizma kültürünü alıyoruz ve kontrollü sıcaklıkta bir şişe içerisinde büyütülmesini sağlıyoruz. Aşılar bir kez büyüyünce fermantasyon aşamasına geçiyor.”

   Fermantasyon aşamasında mikroorganizmalar şekeri biyo-bütanediyol haline getirecek. Bu tekniğin kullanılması yenilenebilir içeriği yüzde 36’dan yüzde 61’e artırırken, sera gazı emisyonlarını ise yüzde 10 ila 15 oranında azaltacak.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ