Macaristan ile dış ticaret büyüme eğiliminde

  Macaristan ile dış ticaret büyüme eğiliminde
   Poex

   Yüksek getiri, yatırım fırsatları ve global pazarlara açılma hedefinde olan start up firmalara Avrupa’nın kapılarını aralayan Macaristan ile ihracatı teşvik ajansı Hepa (Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı) Türkiye, 2022 yılında iki ülke arasında geçen ticari ilişkileri değerlendirdi. Hepa Türkiye Genel Müdürü Burak Aktaş’ın yorumlarına göre; Macaristan Türkiye’ye 2022’nin Ocak ve Eylül ayları arasında en fazla elektrik, makine, tıbbi cihazlar ve bunların aksamlarını ihraç etti. Bunu sırasıyla otomotiv ve aksesuarları, nükleer reaktörler, kazanlar ve makine parçaları, plastikler ve plastikten mamul eşyalar, farmasötik ürün ve çeşitli kimyasal ürünler takip etti. Yine 2022 Ocak ve Eylül ayları arasında Macaristan’ın Türkiye’ye ihracatında 2021’e oranla yüzde 12 ‘lik bir artış gerçekleşti.

   Macaristan ile ihracatı teşvik ajansı olarak kurulan, iki ülke arasındaki girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirerek ticari ilişkilerde aracı konumunda olan Hepa Türkiye’nin 2022 yılını Ocak ve Eylül ayları arasında değerlendirdi. Hepa Türkiye Genel Müdürü Burak Aktaş tarafından yapılan değerlendirmede Hepa Türkiye’nin yıl içinde mevcut verilere göre toplam 132 Macar firmaya destek olduğu belirtildi.

   Macaristan’a Türk şirketler tarafından yapılan yatırımın Macaristan Konsolosluğu görev alanında olduğu belirtilirken, Hepa Türkiye’nin Macar şirketlerin hem Türkiye pazarına girerek ürünlerini ihraç etmesi hem de bu şirketlerin Türkiye’ye yatırım yaparak üçüncü ülkelere açılması hususunda destek verdiği belirtiliyor.

   Macaristan’ın Türkiye’ye yönelik öncelikli ihracat kalemi olan otomotiv sektörü globalde bir daralma yaşıyor. Bu nedenle bu sektörde 2022 yılında 2021’e oranla bir düşüş gerçekleşti. 2023 tahminlerine göre Macaristan’ın sağlık ve tıbbi malzeme alanlarında faaliyet gösteren firmaları atağa geçecek. Hepa Türkiye’nin yatırım ve girişimcilik sektöründe destek verdiği ve “yenidoğan küvözü” alanında Türkiye’de yatırımı bulunan Macar firmaya sadece Türkiye iç pazarında değil aynı zamanda Türki Cumhuriyetlerde de alıcı firma bulması konusunda destek verecek.

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ