Masterbatch sektörü büyümesini sürdürecek

  Masterbatch sektörü büyümesini sürdürecek
   Poex

   Masterbatch pazarı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde pandemi boyunca büyümesini sürdürdü. Sektör hem GSYİH hem de temel polimer talebindeki büyümeyi geride bırakarak dinamik olmaya devam ediyor. Şu anda 30 milyar doları aşan bir pazar. Önümüzdeki beş yıl içinde sektörün güçlenmesi ve ortalama yıllık büyüme oranının yüzde 5’i geçmesi bekleniyor. En hızlı çift haneli büyüme gelişmekte olan küresel bölgelerde yaşanırken, Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Doğu Asya’nın köklü pazarlarında daha ılımlı büyüme oranları yaşanacak.

   İngiliz etkinlik ve danışmanlık şirketi AMI’nin yeni Masterbatch Sektörü 2022 raporu, küresel masterbatch pazarının mevcut durumu ve gelecekteki beklentileri hakkında kapsamlı bir analiz sunuyor. Rapor, hem geleneksel hem de farklı masterbatch türleri (siyah, beyaz, renkli ve katkı masterbatchleri) için talep, başlıca son kullanım pazarlarından gelen taleple birlikte sekiz küresel bölge için ayrıntılı olarak analiz etmesinin yanı sıra belirlenen her ürün ve bölge için kilit oyuncularla ve en son aktiviteleri keşfedilerek rekabet ortamı da gözden geçirilmektedir.

   Raporda küresel masterbatch pazarı, dört ana kategoride; siyah, beyaz, renk ve katkı masterbatchleri türü arasında oldukça eşit bir şekilde bölünerek değerlendirildi. Ancak değer açısından, renkli masterbatch piyasaya hakim pozisyonda.

   Pigmentleri çeşitli katkı maddeleriyle birleştiren ve her zamankinden daha karmaşık müşteri gereksinimlerini karşılamak için daha gelişmiş ürün formülasyonlarına olan talebin artmasıyla, katkı masterbatchleri pazarı diğer masterbatch ürünlerinin büyümesini geride bırakacak. İnovasyonunun çoğu gelişmiş pazarlarda yer alıyor. Çin masterbatch üretiminin büyük bir kısmı kendi geniş imalat sektörü tarafından tüketilirken, dünyanın en büyük masterbatch tedarikçisi olma pozisyonunu da koruyor. Hindistan alt kıtasında, artan sayıda plastik işleyicisi daha sofistike üretim teknolojileri uyguladığı ve geleneksel renklendirme yöntemlerinin aksine masterbatch kullandığı için, pazar birçok uygulama için çift haneli olarak güçlü bir büyüme gösterecek.

   Giderek komplike hale gelen teknik performans gereksinimleri, birçok plastik işleyicisi tarafından bir gereklilik haline gelirken, yaklaşan mevzuata ve tüketici taleplerine yanıt olarak ürünleri daha çevre dostu ve geri dönüşümü daha kolay hale getirmek için devam eden bir süreç gözlemleniyor. Sonuç olarak, masterbatch üreticileri yeni ürünler geliştirmek ve mevcut ürün formülasyonlarını nispeten kısa bir zaman ölçeğinde uyarlamak zorunda kalıyor. Bu nedenle, birçok kilit oyuncunun araştırma odağı artık sürdürülebilirlik ve ürün formülasyonlarına sürdürülebilir bir yaklaşımın nasıl uygulanabileceği üzerine şekilleniyor. AMI’nin Global Masterbatch pazarları hakkındaki yeni raporu, devam eden bu sürdürülebilirlik hamlesinin masterbatch endüstrisi üzerindeki etkisini de analiz ediyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ