PlasticsEurope BPA kararına karşı çıkıyor

  PlasticsEurope BPA kararına karşı çıkıyor
   Poex

   Avrupa Plastik Endüstrisi Birliği (PlasticsEurope), Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) çevre konusundaki endokrin bozucu etkilerinden ötürü Bisfenol A’yı (BPA) REACH Aday Listeye dahil etme kararına karşı çıktı. BPA, daha önce REACH Aday Listeye dahil edilmiş, 15 Ocak 2018 tarihinde ise dahil edilme nedenleri arasına çevre için endokrin bozucu özellikleri de eklenmişti.

   Esas olarak plastik polikarbonat ve epoksi reçinelerinin üretiminde kullanılan BPA ilk Fransa’nın önerisiyle üreme toksik özellikleri açısından listeye geçen yıl eklenmişti. Daha sonra Haziran ayında, insan sağlığına muhtemel ciddi etkilere neden olan endokrin bozucu özellikleri için de SVHC yani yüksek önem arz eden madde olarak belirlendi.

   PlasticsEurope, ilk iki karardan dolayı ECHA’ya karşı dava açmıştı. Plastik endüstrisi Bisfenol S üzerinde durmakla birlikte BPA’nın tam olarak bir alternatifini geliştirememiş durumda. İsveç Kimyasallar Ajansı (Kemi) tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa pazarında araştırılan 39 bisfenolden 37’sinin potansiyel endokrin bozucu özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

   PlasticsEurope sözcüsü Jasmin Bird, BPA’nın ağırlıklı olarak polikarbonat ve epoksi reçine üretmek için bir ara madde olarak kullanıldığından ve ara madde kullanımların REACH kapsamında İzin uygulamasından muaf olduğuna dikkat çekiyor. Ancak BPA’nın katkı maddesi olarak kullanımı izin gerektirecek ve endüstri, otoritelerin maddenin özelliklerine ilişkin kararlarını dayandırdıkları bilimsel çalışmaları bu karar için yeterli bulmuyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ