Tarlada verimliliği artıran çiftçiler plastik atıklarını da dönüştürüyor

  Tarlada verimliliği artıran çiftçiler plastik atıklarını da dönüştürüyor
   Poex

   Gıda, tarım ve endüstriyel alanda 70 ülkede faaliyet gösteren Cargill, ülkemizdeki çiftçilerin verimliliği ve refahını artırmak üzere 1000 Çiftçi 1000 Bereket programını ikinci yılında sürdürüyor. Program kapsamında ekimden hasada kadar eğitim, dijital tarım araçlarına erişim ve tarlalarına özel danışmanlık hizmeti alan çiftçiler, yüzde 26’ya varan oranda verim artışı sağlarken aynı zamanda tarlada sıfır atık yönetimini uyguluyor.

   1000 Çiftçi 1000 Bereket programı, çiftçilerin verimini artırmak, geçim kaynaklarını güçlendirmek, tarımda sosyal ve dijital dönüşümü gerçekleştirmek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla 2019 yılında hayata geçirildi. İkinci yılında proje, 70 bin futbol sahası büyüklüğüne denk gelen bir alana etki etti. Tarım ve gıda alanında Türkiye’de ilk kez sosyal etki hesaplaması yapılan program olma özelliği de taşıyan  1000 Çiftçi 1000 Bereket’e, 2020 yılında yapılan her 1 TL’lik yatırımın, 2,78 TL değerinde sosyal getirisi olduğu görüldü.

   Sezon başında yüzde 15 olarak belirledikleri verim artış hedefini aşarak, program kapsamındaki çiftçilerin yüzde 26’ya varan oranda verim artışı elde ettiklerini açıklayan Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu; “Bu program Cargill’in, çiftçilerin refahını artırmak üzere gerçekleştirdiği projelere güzel bir örnek teşkil ediyor. 2.200’ü aşkın çiftçinin hayatına dokunduk. ‘Tarlada Sıfır Atık Yönetimi’ projesini hayata geçirdik. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi projesinde Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu yönetiminde ve Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğinde, tohumdan ürüne yaşam döngüsü atık sorununa çiftçi lehine kolaylaştırıcı çözüm için çalıştık” dedi.

   Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu tarafından programa katılan tüm çiftçilere “Tarlada Atık Hasadı Başladı” başlıklı eğitimler sunulurken, proje çerçevesinde ortalama 2 bin 860 kg tehlikesiz plastik atık ve 400 kg tehlikeli atık toplandı. Toplanan plastik atıklar PAGEV Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi (PAGÇEV) koordinasyonunda çapak veya granül haline getirilerek plastik hammadde niteliğine ulaştırılırken 117 kg sera gazı salımı engellenerek, 16 bin 513 kWh enerji tasarrufu sağlandı. Böylece 6,5 m3 düzenli depolama alanından kazanç sağlanarak, 7,6 m3 petrol tasarrufu da sağlanmış oldu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ