Thyssenkrupp, SASA için Türkiye’de iki büyük polimer fabrikası kuracak

  Thyssenkrupp, SASA için Türkiye’de iki büyük polimer fabrikası kuracak
   Poex

   Thyssenkrupp Industrial Solutions’ın bağlı kuruluşu Uhde Inventa-Fischer, Adana’da SASA Polyester Sanayi AŞ için global ölçekli iki yeni polimer fabrikası kurmak üzere sözleşme imzaladı.

   Thyssenkrupp Industrial Solutions’ın bağlı kuruluşu Uhde Inventa-Fischer, Adana’da SASA Polyester Sanayi AŞ için global ölçekli iki yeni polimer fabrikası kurmak üzere sözleşme imzaladı.

   Birinci tesisin düşük viskoziteli uygulamalar için günde Bin 50 metrik ton (yılda 380 bin ton) PET (polietilen tereftalat) üretmesi planlanıyor. İkinci tesis ise PET şişelerin üretimi için yılda 216 bin ton reçine üretmek üzere Uhde Inventa-Fischer’in tescilli patentli MTR® teknolojisini kullanacak. Her iki yeni tesis de, ilgili ürünlerinin dünyadaki en büyük tek hatlı üretim tesisleri arasında yer alıyor.

   Uhde Inventa-Fischer CEO’su Werner Steinauer, “SASA’nın, geçtiğimiz yıl en büyük polyester hatlarından birini inşa etmek için yapılan sözleşmeden sonra, bizi iki adet son teknoloji PET tesisi inşa etmemiz için seçmesini gururla karşılıyoruz. Ticari olarak denenmiş ve test edilmiş MTR prosesi, müşterilerimize optimize edilmiş enerji tüketimi, ham madde stoklarının maksimum kullanımı ve etkin tesis işletimi sağlıyor ve böylece geleneksel teknolojilere kıyasla toplam dönüşüm maliyetini önemli ölçüde düşürüyor “dedi.

   Her iki projenin teslimat kapsamına, temel ve detay mühendisliği, gerekli tüm bileşenlerin teslimatı ve montaj, ön işletmeye alma ve devreye alma denetimi için teknik hizmetler dahil olacak.

   Yüksek kaliteli reçine için düşük maliyetli bir çözüm

   MTR işlemi, SSP’yi (katı hal poliester yoğunlaşması) ortadan kaldırarak önemli miktarda enerji tasarrufu sağlıyor. Yatırım, işletme ve bakım maliyetlerini düşürerek; hammadde verimini artırıyor ve üstün kalitede ürünler elde edilmesini sağlıyor. MTR işlemi, istenen yüksek erime viskozitelerini elde etmek için patentli ESPREE® ve DISCAGE® reaktörleri kullanan Uhde Inventa-Fischer’in tescilli 2-reaktör teknolojisi üzerine kuruldu.

   Enerji tasarruflu, entegre düşük viskoziteli PET fabrikası

   Polikondansasyon tesisinin tasarımı, aynı patentli teknolojiyi temel alacak ve üstün kaliteli polyester polimer üretilebilmesini sağlayacak. Tesisin karakteristik bir özelliği ise, erimiş polimerin doğrudan polikondensasyon tesisinden birkaç downstream hattına iletilmesidir.

   Kaynak: dunyainsaat.com

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ