Tomra, yarım asırlık deneyimini İstanbul’da paylaştı

  Tomra, yarım asırlık deneyimini İstanbul’da paylaştı
   Poex

   Plastik geri dönüşümünde sensör bazlı ayıklama teknolojileri ile lider olan Tomra, tüm dünyadan plastik sektörünün profesyonellerini ağırlayan Plast Eurasia İstanbul 2022 Fuarı’nda deneyimlerini paylaşma imkanı buldu.

   Plastik üretiminde artan ham madde maliyetlerinin yanı sıra ülkelerin ve markaların sürdürülebilirlik ve kaynak kazanımı politikaları, daha yüksek geri dönüştürülmüş içerik hedefleri belirliyor. Markalar, ürünlerinde geri dönüştürülmüş içeriği artırma taahhüdünde bulunurken artan plastik talebini karşılayacak yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemeye erişimde zorluklar yaşanıyor. Bu doğrultuda plastiğin döngüselliğini hızlandıran teknolojiler ve ayıklama çözümlerinde dünya lideri olan Tomra, yenilikçi sistemlerini İstanbul’daki endüstri fuarında öne çıkardı.

   Günümüzde plastikler için döngüsel ekonomiye geçiş, yeterli ve yüksek kaliteli geri dönüştürülebilir malzemelerin sağlanmasındaki zorluklar nedeniyle engelleniyor. Döngüsel ekonominin tüm faktörleri, plastik alanında daha yüksek hacimlerde geri dönüşüm ihtiyacına ve ikincil ham maddelerde daha fazla saflık gerekliliğine işaret ediyor. Bu da ancak teknolojik açıdan gelişmiş ayıklama ve geri dönüşüm tesisleri ile sağlanabiliyor. Bu noktada Tomra, değer zinciri boyunca görülebilen miktar ve kalite açığını kapatmaya yardımcı oluyor. Karışık Atık Ayıklama ve Gelişmiş Mekanik Geri Dönüşüm ile, kaynağında ayrılan atık akışlarından ve karışık atık akışlarından orijinal ham madde benzeri geri dönüştürülebilir plastik malzeme üretilebiliyor. Hem gelişmiş süreçler hem de teknoloji, burada önemli bir rol oynuyor.

   Tomra Geri Dönüşüm Ayırma Gelişmekte Olan Bölgeler Direktörü Tasos Bereketidis; “Çok yönlü kullanım, plastiği çeşitli uygulamalar için avantajlı bir seçim haline getiriyor, ancak plastik endüstrisindeki ana sorun ham madde sıkıntısı. Ham madde sorununun üstesinden gelmek için daha iyi atık yönetim sistemlerine ihtiyacımız var. Böylece daha fazla tüketici sonrası malzemeyi toplayabilir, ayıklayabilir ve geri dönüştürebiliriz. Pazar taleplerinin finansal olarak avantajlı ve çevre dostu bir şekilde karşılanabilmesi için yüksek kaliteli ve kapasiteli geri dönüşümü sağlayacak altyapıya da yatırım yapmak gerekiyor. Tomra olarak malzemeleri yüksek kalitede geri dönüştürülmeye uygun hale getirmek üzere en saf fraksiyonlarda geri kazanmak için çözümler ve konseptler geliştiriyoruz” şeklinde açıkladı.

   Gelişmiş ayıklama teknolojileri, plastik geri dönüşümünde büyük bir rol oynuyor. Tomra’nın amiral gemisi olan AUTOSORT, en gelişmiş teknolojileri tek bir makinede birleştiriyor. Geleceğe yönelik ayıklama sistemi için esnek bir sensör konfigürasyonu ile karışık atık akışlarından geri dönüştürülebilir malzemeleri doğru şekilde geri kazanıyor. Tomra, AUTOSORT makinesinin yanı sıra yüksek çapak saflığı ve plastiklerin iyileştirilmesi için vazgeçilmez sistemler olan AUTOSORT™ FLAKE ve INNOSORT™ FLAKE çapak ayıklama çözümlerini Plast Eurasia Fuarı’nda sektör profesyonellerinin ilgisine sundu.

   TOMRA Recycling Sorting Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Serkan Orhan açıklamasında; “Plastik, atık olarak büyük sorun oluştururken yüksek kalitede geri dönüştürülebilir malzeme olarak değerlendirildiğinde muhteşem fırsatlar sunuyor. Son yıllarda ivme kazanan döngüsel ekonomi yaklaşımında geri dönüşüm oranlarının arttırılmasının yanı sıra geri dönüştürülen plastiğin tekrar aynı uygulamada kullanılması döngünün kapatılabilmesinin en büyük gereksinimlerinden biri. Bugün ileri mekanik geri dönüşüm tesisleri sayesinde PET şişelerden elde edilen geri dönüştürülmüş ham madde ile tekrar PET şişe üretmek mümkün. Benzer uygulamalar HDPE, PP, LDPE gibi kullanımı yaygın olan plastik çeşitlerinde hızla yaygınlaşıyor. Sektörün önündeki en büyük engeller ise düzenli ham madde temini ve yüksek kapasiteli üretim yaparken ürün kalitesinin üst düzeyde tutarlı kalmasını sağlamak. TOMRA olarak 50 yıllık global tecrübemiz, 15 yıllık Türkiye geçmişimiz ile hem plastiklerin karışık atıklar içerisinden ayıklanıp geri dönüşüm tesislerine iyi kalitede ulaşmasına ve ülke ekonomisine kazandırılmasına yardımcı oluyoruz. Hem de geri dönüşüm tesislerinde kimi zaman orjinal plastik ayarında ham maddelerin üretimine önemli bir katkıda bulunuyoruz” diye belirtti.

   Döngüsel atık yönetiminde 50 yıllık deneyim

   50. yılını kutlayan ve geri dönüşüm endüstrisinde öncü olan Tomra, döngüsel atık yönetiminden, son teknoloji sensör tabanlı ayıklama çözümlerinin üretimi ve sektör için danışmanlığa kadar yararlanabilecek zengin bir uzmanlığa sahip.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ