Vietnam, 100 milyona yaklaşan nüfusu ile potansiyel taşıyor

  Vietnam, 100 milyona yaklaşan nüfusu ile potansiyel taşıyor
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından “Kimya Sektörü Vietnam-Tayland Sektörel Ticaret Heyeti” Aralık ayı içerisinde gerçekleştirildi. Vietnam’ın Ho Chi Minh ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta gerçekleştirilen heyete 29 Türk firma katıldı. Toplantılar kapsamında 500’e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

   İKMİB tarafından kimyanın tüm alt sektörüne yönelik düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin bir yenisi Vietnam ve Tayland’a gerçekleştirildi.

   İKMİB Yönetiminin heyet liderliğinde düzenlenen etkinliğe ilaç-gıda takviyeleri, medikal, kozmetik-temizlik, plastik ev ve mutfak eşyaları, kimyasal hammaddeler olmak üzere 6 sektörde faaliyet gösteren firmalar katıldı.

   İKMİB Başkanı Adil Pelister: “Sektörümüzün Vietnam’a ve Tayland’a ihracatı arttı”

   İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörel ticaret heyetlerimizin üçüncüsünü Vietnam ve Tayland’a gerçekleştirdik. Vietnam 2022 yılında 99 milyon nüfusu ve 414 milyar dolarlık GSYİH ile Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri (yüzde 7) olan ASEAN üyesi bir ülke. Vietnam, savaş (1955-1975) sonrasındaki dönemden itibaren ekonomisinde ve uluslararası sisteme entegrasyonunda önemli aşamalar kaydetmiş ve son 20 yılda yıllık ortalama yüzde 6,7’lik kayda değer bir ekonomik büyüme oranına ulaşmış. Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı” endeksinde 70’inci sırada yer alan Vietnam, 98,3 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 15’inci ülkesi konumunda bulunuyor. Vietnam’a kimya sektörü ihracatımız 2019 yılında 68,2 milyon dolar iken 2022 yılı on bir aylık dönemde 74,7 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla kıyasla yüzde 3 artış gerçekleşti. Vietnam’a en çok gerçekleştirdiğimiz ilk üç ürün grubumuz 30,3 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 19,9 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 14,7 milyon dolar ile plastikler ve mamulleri oldu. Tayland’a ise sektör ihracatımız 2019 yılında 60 milyon dolar iken 2022 yılı on aylık dönemde 81,2 milyon dolara yükseldi. 2021 yılına kıyasla yüzde 18 artış oldu. Tayland’a en çok gerçekleştirdiğimiz ilk üç ürün grubumuz 54,1 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 7,2 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 6,7 milyon dolar ile boya,vernik,mürekkep ve müstahzarları oldu. Düzenlediğimiz sektörel ticaret heyetleri ile bu pazarlara ihracatımızın daha da artacağına inanıyoruz. İKMİB olarak sektörümüzün ihracatını artırmaya yönelik faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

   Vietnam’da medikal ürünlerin ruhsatlandırılması hakkında bilgi alındı

   Vietnam programı kapsamında Hanoi Ticaret Müşaviri Burak Cihan Ürkmez, heyeti ikili iş görüşmeleri gününde ziyaret ederek firmalara başarılar diledi. Vietnam ve Tayland’da gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin yanı sıra pazar ziyaretleri yapılan etkinlikte satış kanalları ve fiyat düzeyleri hakkında bilgiler elde edildi.

   Tayland Ticaret Odası ve Tayland Endüstrileri Federasyonu ile toplantı gerçekleştirildi

   Tayland Endüstrileri Federasyonu Başkan Yardımcıları Arin Jira ve Petcharat Eksangkul ile Tayland Ticaret Odası Başkanı Rakesh Singh’ın katılımlarıyla 15 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda iki ülkenin ticaretine yapılabilecek katkılar konusunda fikir alışverişi yapıldı.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ