WFO, atıksız denizler için 10 yıldır mücadele ediyor

  WFO, atıksız denizler için 10 yıldır mücadele ediyor
   Poex

   Waste Free Ocean – Atıksız Denizler Vakfı (WFO), denizlerden toplanan plastik atık malzemelerden gözlük çerçevesi, saat, mobilya, ev aletleri ve giysi üretilmesini destekliyor.

   WFO, Mayıs 2011’de her yıl milyonlarca ton plastiğin çevreye sızıp sonunda denizlere ve akarsulara karışmasıyla mücadele etmek için kuruldu. Bu çöplerin zamanla parçalanıp mikro plastiklere dönüştüğü ve su canlıları tarafından yutulması sonucunda besin zincirine girdiği biliniyor. WFO, denizlerde yüzen çöp miktarının azaltılması için kurulduğundan bu yana balıkçılık sektörü, plastik endüstrisi, marka sahipleri, geri dönüştürücüler, petrokimya şirketleri, Avrupa kurumları ve yerel yönetimlerle iş birlikleri yapmakta. Geçen on yılda çevre mevzuatının uygulanmasında tutarlılık sağlamak ve doğru ekonomik araçların devreye alınması için Avrupa kurumları ile yakın temas halinde bulunan VVFO, AB Komisyonu Denizcilik işleri Komiserliği’nden, AB Parlamentosu üyelerinden, UNEP ve benzeri kurumlardan destek aldı.

   Plastik sektörü, geri dönüştürücüler ve petrokimya şirketleriyle iş birliğine giden WFO, denizlerden toplanan çöpler, kayıp veya terk edilmiş balıkçılık malzemeleri ve tüketiciden çıkmış plastik atık gibi malzemelerden gözlük çerçevesi, saat, mobilya, ev aletleri, kişisel koruyucu ekipman, giysi gibi ürünler yaratılmasına yardımcı olmaktadır ve kıyı temizlikleri, çöp balıkçılığı gibi girişimlerle denizlerin temiz kalmasını desteklemektedir.

   WFO Kurucu Ortaklarından Alexandre Dangis, çalışmaları hakkında şunları ifade etmektedir: “WFO kuruluşunun onuncu yılında global atık eylem planına katkıda bulunmaktadır ve yerel atık toplama ve plastik geri dönüşüm faaliyetlerinin arttırılması, plastiklerin çöp olmaması için tüm paydaşların iş birliğine devam etmesi şarttır. Dünyada döngüsel ekonomiye geçmemiz ve geleceğe hazır olmamız ancak iş birliği ile mümkündür.”

   WFO Türkiye ve Ortadoğu Başkanlığını yapmakta olan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise yaptığı açıklamada “Denizlerdeki atıkların temizlenmesi çok önemli, ancak atıkların temizlenmesinden de önemli olan konu atık oluşumunun engellenmesidir. Çünkü, denizlerimiz yaşadığımız Dünyanın en önemli hayat kaynağı ve denizlerdeki atıklar kara atıkları gibi sabit değiller. Herhangi bir ülkede denize atılan atıklar, dalgalar ve rüzgarla başka ülkelerin kıyılarına varabilmektedir. Bu yüzden de uluslararası bir çaba gösterilmesi çok önemlidir. Bu amaçla Türkiye olarak hem kendi denizlerimizdeki temizliğin sağlanabilmesi hem de uluslararası boyutta iş birliği sağlanabilmesi için sorumluluk üstlendik. Türkiye’de ve Ortadoğu’da en başta atığın denize ulaşmasını engelleyecek atık yönetimi sistemleri olmak üzere, denizlere atılmış atıkların özellikle toplandığı belli bölgelerde ekonomik enstrümanlar vasıtası ile toplanmasını organize edecek Dünya çapında böyle önemli bir vakıfta görev almaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. WFO’ya göre; denizlerde çöple mücadelede büyük yol alınmışsa da, mücadele bitmiş değil. “Son on yıl içinde pek çok yerde zihniyet değişimine, gereğinin yapılmasına ve denizlerde çöp birikmesinin önüne geçilmesine yardımcı olduk. Öncü iş ortaklarımızla birlikte, bazı yenilikçi ürünlerin piyasaya sürülmesine yardım ettik. Bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı, dünyada pek çok hükümet ve kuruluşla paylaştık” diyen WFO Kurucu Ortağı Bernard Merkx, şöyle devam etti: “Dünyanın bazı yerlerinde önemli adımlar atıldı ama karşımızda hala önemli zorluklar var ve her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Boş oturma şansımız yok. Harcayacak zamanımız yok, derhal döngüsele geçmeliyiz.”

   Kaynak: PAGEV Plastik Dergisi

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ