En fazla ihracat yapan 34 plastik firması TİM 1000 listesinde

  En fazla ihracat yapan 34 plastik firması TİM 1000 listesinde
   Poex

   Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan, en fazla ihracat yapan 1000 firma arasına plastik sektöründen de 34 ihracatçı firma girdi. Listeye giren firmaları tebrik eden PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, “plastik mamul üreticileri, dış ticaret fazlası veren bir üretim gücüne erişti. Sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyan ihracatın yıldızları bu firmalarımızı bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

   Türkiye’yi Avrupa’nın ikinci büyük plastik imalatçısı haline getiren ve mamul bazında dış ticaret fazlası veren plastik sektörüne bir iyi haber de, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl açıklanan, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 1000 firmasının sıralandığı “İlk 1000 İhracatçı 2013” listesine plastik sektöründen 34 firma girdi.

   Türkiye’nin en fazla ihracat yapan mamul ve hammadde üreticisi 34 plastik firma, aynı zamanda Türkiye plastik mamul ve hammadde ihracatının yüzde 51’ini gerçekleştiriyor. Bu firmalar yaptıkları 2,9 milyar dolarlık ihracatla, İlk 1000 listesindeki ihracat toplamının yüzde 3’ünü, Türkiye’nin toplam ihracatının ise 2’sini gerçekleştirdi. Türkiye’nin plastik ve hammadde ihracatı toplamı 2013 yılı sonunda 5,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

   “Sektörümüzü başarıya taşıyan ihracatın yıldızları bu firmalarımızı tebrik ediyorum”

   Türkiye Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, yaptığı açıklamada firmaları tebrik ederek, yapısal sorunların çözümüyle Türkiye plastik sektörünün mevcut başarılarının çok daha ileri seviyelere taşınacağını vurguladı. Aksoy, “Türkiye’deki plastik mamul üreticileri, dış ticaret fazlası veren ve ülke ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayan bir üretim gücüne erişti. Avrupa’nın ikinci büyük plastik üreticisiyiz. Sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyan ihracatın yıldızları bu firmalarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. Plastik sektörü çok çeşitli nedenlerle ölçek sorunu yaşıyor, rekabetin çok ağır olduğu bir sektördeyiz. Sadece Türkiye pazarı değil, dünya pazarı da olağanüstü bir rekabet yaşıyor. Buna karşılık plastik sektörümüz, plastik mamullerde Türkiye tüketiminin yüzde 91’ini yerli üretimle karşıladı ve yine mamul bazında 1.6 milyar TL dış ticaret fazlası verdi. Yapısal sorunlarımızın en önde gelenlerinden biri olan hammaddede dışa bağımlılık sürüyor. Sektörümüz, yerli üretim olmadığı için dışarıdan hammadde ithal ediyor. Bu nedenle toplamda dış ticaret açığı veriyoruz ama bu ağır koşula rağmen Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise 7. büyük plastik üreticisi ülke olma sıfatını Türkiye’mize kazandırdık. Bu başarılara katkı veren firmalarımızı candan kutluyorum” dedi.

   “TİM İlk 1000” firmaları, 2013’te 90,6 milyar dolar ile Türkiye toplam ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştirdi. Plastik sektöründen 34 firma ise TİM İlk 1000 ihracatının yüzde 3’ünü, Türkiye toplam ihracatının ise yüzde 2’si oranında, 2,9 milyar dolarlık ihracat yaptı.

   TİM İlk 1000 İhracatçı 2013 listesine giren plastik sektörü firmaları gerçekleştirilen ihracat değeri sıralaması şöyle:

   Petkim Petrokimya Holding A.Ş.
   Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.
   Sasa Polyester San. A.Ş
   Korozo Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
   Köksan Pet Ve Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş.
   Akdeniz Kimyasal Ür. Paz. İç ve Dış Tic. A.Ş.
   Bak Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
   Süper Film Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
   Vatan Plastik San. ve Tic. A.Ş
   Roma Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Tic. A.Ş.
   Standard Profil Ege Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
   Amcor Flexıbles İstanbul Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
   Adopen Plastik ve İnş. San. A.Ş.
   Qlube Petrokimya San. ve Tic. Ltd. Şti.
   Mecaplast Otomotiv Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Argon Kimya San. ve Tic. A.Ş.
   Polibak Plastik Film San. ve Tic. A.Ş.
   Akkim Yapı Kimyasalları Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Coster Aerosol Valf Sanayi A.Ş.
   Erpen Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Süperlit Boru San. A.Ş.
   Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş.
   İba Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Denizpen Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
   Kayalar Kimya San. ve Tic. A.Ş.
   Subor Boru Sanayi ve Tic. A.Ş.
   Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş.
   Sun Pet Ambalaj San. ve Tic. A.Ş
   Wavin Tr Plastik Sanayi A.Ş.
   Pakpen Dış Ticaret A.Ş.
   Asaş Ambalaj Baskı San. ve Tic. A.Ş.
   Berke Plastik San. ve Tic. A.Ş.
   Işılplast Plastik Sanayi ve Tic. A.Ş.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ