Plastik sektöründe rota Etiyopya

  Plastik sektöründe rota Etiyopya
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından ihracatın geliştirilmesine yönelik sektörel ticaret heyetleri devam ediyor. İlgili alt sektörler bazında düzenlenen organizasyonlar kapsamında Türkiye plastik sektörü Temmuz ayında 84 milyon nüfuslu Etiyopya’ya çıkarma yapacak.

   Plastik ambalaj, ev ve mutfak eşyaları, oyuncak, inşaat plastikleri, mühendislik plastikleri, tarım ve sulama ekipmanları alanlarından firmalara yönelik düzenlenen Etiyopya Sektörel Ticaret Heyeti 22 – 26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleşecek.

   İKMİB’in prefinansman desteği ve Ticaret Bakanlığı’nın yüzde 60 devlet desteği ile düzenlenecek organizasyon için sınırlı kontenjan bulunuyor.

   Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) Dünya Plastik Atlası verilerine göre Türkiye plastik mamulleri sektörünün Etiyopya’ya ihracatı 2005 yılı verilerine göre 1 milyon dolarken, 2010 yılında 3,5 milyon dolara yükseldiği görülüyor.

   Çin’in Etiyopya’ya ihracatta pazarı etkisi altına aldığı görülürken, ülkenin toplam ithalatının yarısından fazlasının Çin ve BAE tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye söz konusu sıralamada altıncı büyük ihracatçı olarak yer alıyor. Türkiye plastik sektörünün Etiyopya’ya ihracatta, ihracatı en hızlı artan alt sektörleri sırasıyla inşaat plastikleri, ambalaj, ev ve mutfak eşyaları olarak öne çıkıyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ